Sorting
Source
Katalog zbiorów
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Status
available
(4)
Branch
Wypożyczalnia
(4)
Author
Szpilka Wiesław (1957- )
(3)
Mazik Piotr (1986- )
(2)
Krupa Maciej (1960- )
(1)
Urbanek Mariusz (1960- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Człowiek
(1)
Makuszyński, Kornel (1884-1953)
(1)
Pisarze polscy
(1)
Podróżnictwo
(1)
Rozwój regionalny
(1)
Sanatoria przeciwgruźlicze
(1)
Spostrzeganie
(1)
Ulica Krupówki (Zakopane)
(1)
Życie codzienne
(1)
Życie kulturalne
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
1801-1900
(2)
1918-1939
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Zakopane (woj. małopolskie)
(2)
Tatry (góry)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Biografia
(1)
Esej
(1)
Przewodnik turystyczny
(1)
Domain
Historia
(3)
Etnologia i antropologia kulturowa
(2)
Filozofia i etyka
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
4 results Filter
Book
In basket
Nieobecne miasto : przewodnik po nieznanym Zakopanem / Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne ; Zakopane : Muzeum Tatrzańskie, 2016. - 147, [2] strony : fotografie, portrety, ilustracje, mapy; 24 cm.
To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem...
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438) Zakopane (1 egz.)
Book
In basket
Krupówki / Piotr Mazik, Kuba Szpilka. - Wydanie I. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne ; Muzeum Tatrzańskie, 2018. - 164, [3] strony : fotografie ; 25 cm.
Krupówki - symbol miasta i serce zakopiańskiej historii - charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną "doświadczalną pracownię". Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 913(438) Zakopane (1 egz.)
Book
In basket
Chodząc w Tatry / Kuba Szpilka. - Wydanie I. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne ; Zakopane : Muzeum Tatrzańskie, 2021. - 189, [3] strony ; 22 cm.
Chodząc w Tatry, można zobaczyć więcej. Nawet jeśli w górach się tylko bywa, każdy, kto w nie idzie, zmierza po skarb – tu zwyczajne sprawy nabierają nowego sensu. Aktywność, wysiłek, zmęczenie stają się czymś więcej niż tylko fizycznym doświadczeniem. Tatry to miejsce nieograniczonych możliwości, ale także lekcja pokory. W Tatrach upływ czasu staje się wyraźniejszy. Chodząc w Tatry to zbiór esejów antropologiczno-filozoficznych o życiu w Tatrach i pod Tatrami pisanych z perspektywy mieszkańca Kościeliska, to próba zrozumienia istoty tatrzańskości i elementów, które się na nią składają. To także osobista opowieść o wieloletniej relacji z górami, o fascynacji wspinaczką i wędrówkami, o obserwacjach zmieniającej się natury – wciąż wspaniałej, mimo że coraz bardziej niszczonej przez człowieka. To także uniwersalna refleksja o przemijaniu i o tym, że w górach mocniej doświadcza się swojego istnienia.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821-4 pol. (1 egz.)
Book
In basket
(Biografie)
Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojciec Koziołka Matołka, nie za bardzo lubił dzieci. Swoich nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet, był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami. Kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem”. Niektórzy twierdzili, że był „bawidamkiem, kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy”. Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku Literaturze międzywojennej pisano, że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami, schlebiającymi typowym gustom drobnomieszczańskim”. II Rzeczpospolita w jego powieściach była szczęśliwym krajem dobrych ludzi. Komunistyczni decydenci zarzucali mu, że nie widział kontrastów i walki proletariatu z krwiożerczym kapitałem. Ale nie mieli racji. Zachowując humor, ironię, zachwyt światem i wiarę w ludzką dobroć, Makuszyński opisywał Polskę bez retuszu. Bieda, a wręcz skrajne ubóstwo, często boleśnie doświadczały jego powieściowych bohaterów. Autor znał je z własnego doświadczenia. Rodzinie wcześnie pozbawionej ojca wcale się nie przelewało i wczesne lata Kornela należały do zdecydowanie chudych. Jako bystry obserwator dostrzegał też, z jakimi trudnościami borykał się młody kraj. Sam Makuszyński przeżywał wtedy swój najlepszy okres. Każda jego książka miała po trzy, cztery wydania – a niektóre nawet dziesięć. Jednak po latach prosperity los znowu się odwrócił. W czasie okupacji pisarz ledwo wiązał koniec z końcem, a po wojnie, nie godząc się na kompromisy, został reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych”. Na nic okazały się jednak starania komunistów, by skazać Makuszyńskiego na damnatio memoriae. Kolejne pokolenia zaczytywały się Szatanem z siódmej klasy i przeżywały przygody panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków. Próby czasu nie przetrwała tylko „dorosła” twórczość pisarza.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821(091) pol. Makuszyński K. (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again