Sorting
Source
Katalog zbiorów
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(5)
Proza
(1)
Status
available
(6)
Branch
Wypożyczalnia
(6)
Author
Tołstoj Lew (1828-1910)
(3)
Baran Bogdan (1952- )
(2)
Kunicka Anna
(2)
Cioran Emil Michael (1911-1995)
(1)
Eliade Mircea (1907-1986)
(1)
Gadamer Hans-Georg (1900-2002)
(1)
Kania Ireneusz (1940- )
(1)
Leder Andrzej (1960- )
(1)
Przyłębski Andrzej (1958- )
(1)
Year
2010 - 2019
(3)
2000 - 2009
(2)
1990 - 1999
(1)
Time Period of Creation
1901-2000
(5)
1945-1989
(3)
1901-1914
(2)
1801-1900
(1)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Audience Group
Dorośli
(1)
Demographic Group
Literatura rosyjska
(3)
Literatura francuska
(2)
Literatura niemiecka
(1)
Literatura rumuńska
(1)
Subject
Filozofia
(2)
Sens życia
(2)
Alchemia
(1)
Antropologia filozoficzna
(1)
Dziedzictwo kulturowe
(1)
Etyka
(1)
Filozofia religii
(1)
Kuźnictwo
(1)
Metale
(1)
Mitologia
(1)
Nauka
(1)
Nihilizm
(1)
Obrzędy
(1)
Religia
(1)
Symbolika religijna
(1)
Sztuka
(1)
Tołstoj, Lew (1828-1910)
(1)
Życie
(1)
Subject: place
Europa
(1)
Genre/Form
Aforyzmy
(2)
Esej
(2)
Szkic literacki
(2)
Antologia
(1)
Domain
Filozofia i etyka
(3)
Historia
(2)
Nauka i badania
(2)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Religia i duchowość
(1)
6 results Filter
Book
In basket
O niedogodności, a nawet fatalności narodzin Emil Cioran (1911-1995), rumuńsko-francuski filozof, pisał w późnym okresie życia. Książka ukazała się w 1973 roku. Aforystyczną formą przypomina Nietzschego, radykalnością nihilizmu znacznie go przewyższa. Cioran negujący wszelkie doczesne zaangażowanie z religijnym na czele krąży tu myślami wokół paradoksalnego ograniczenia wolności, jakim jest życie. Jak dawni katarzy i hinduiści widzi w zaistnieniu nieszczęście. Obraz życia jako ucieczki przed katastrofą narodzin pozwala mu roztoczyć wizję innej wolności niż ta, którą szczyci się cywilizowany świat. Filozofia zbudowana na neurozie autora może, jak się okazuje, wyzwalać tych, którzy ją właściwie zrozumieją. Pośród współczesnych myślicieli Cioran nie ma sobie równych w skrajności prowokacji, mizantropii i prześmiewczej, bezlitosnej demaskacji. Paradoksalnie przy tym jest to równie niedościgła filozofia ekstazy, zniesienia granic ja i roztopienia się w czasie sprzed narodzin.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821-84 fr. (1 egz.)
Book
In basket
Niniejsza książka składa się z dwóch części: pierwsza przedstawia zbiór mitów, rytuałów oraz symboli związanych z zawodami górnika, hutnika i kowala widzianych oczami historyka religii; system ideowy i techniki alchemii są głównym tematem części drugiej, w której autor położył nacisk na alchemie chińską i hinduską. Mircea Eliade podjął próbę zrozumienia relacji, jakie łączyły człowieka społeczności archaicznych z materią, próbę pójścia za duchową przygodą, która stała się udziałem tego człowieka, gdy odkrył on swoją moc zmieniania sposobu istnienia materii. Właśnie we współdziałaniu z naturą, w przyspieszaniu jej rytmu, w pracy nad materią autor znalazł jedno ze źródeł systemu ideowego alchemii. To szczególne doświadczenie magiczno-religijne łączy wytapiacza metali, kowala i alchemika i dane jest tylko im - kontynuującym w swoich dziełach przemiany, "doskonalenie się" i "transmutację" materii. Takie zachowania obrzędowe pociągają za sobą ingerencję człowieka w rytm czasu właściwy "żywym" minerałom. I to jest właśnie miejsce spotkania alchemika i rzemieślnika w społecznościach archaicznych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Ten zbiór filozoficzno-religijnych myśli i aforyzmów Lwa Tołstoja (1828–1910) powstał w ostatnim roku jego życia. Składa się z tekstów uzupełnionych sentencjami innych myślicieli w swobodnej adaptacji autora. Taką metodą Tołstoj stworzył spójną całość stanowiącą jego życiowe kredo i dzieło, które sam bardzo sobie cenił. Choć napisana w ciągu kilku miesięcy 1910 roku, Droga życia jest owocem i ukoronowaniem jego wieloletnich rozmyślań na tematy przede wszystkim religijne, które podjął, gdy swoją wcześniejszą twórczość literacką uznał za błahą. Teraz Tołstoj rozważa kwestie fundamentalne i głosi radykalne rozwiązania w duchu ascezy służącej samodoskonaleniu moralnemu. Nie religia, bo wszelką religię odrzuca, lecz rozpoznawalny przez każdego Bóg kieruje jego zdaniem ludzką drogą życia. A tom zebranych tu myśli ma służyć za przewodnika tym, którzy na taką drogę chcą wejść. Okazuje się ona niełatwa nie tylko ze względu na radykalizm nauk Tołstoja, lecz także z uwagi na tkwiące w nich ekwiwokacje, jakie powstają choćby ze zderzenia ostrej krytyki polityczno-społecznej z ideą powszechnej miłości i altruizmu. Nad wszystkim góruje wszelako żarliwość autora, która w połączeniu z jego geniuszem literackim może przekonać nawet bardzo nieprzekonanych – jeśli nie do praktyki, to przynajmniej do teorii.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 17 (1 egz.)
Book
In basket
Po sukcesie Anny Kareniny (1877) resztę życia najsłynniejszy rosyjski pisarz i myśliciel Lew Tołstoj poświęcił przede wszystkim na dociekania filozoficzno-religijne. W 1886 roku (kiedy ukazała się jego znana nowela Śmierć Iwana Ilicza) zaczął pisać O życiu, w pewnym sensie kontynuację rozważań ze Spowiedzi (1879; Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011). I Spowiedź, i O życiu z powodu cerkiewnej cenzury spotkał ten sam los: zakaz rozpowszechniania. O życiu ukazało się po rosyjsku i w przekładach za granicą, a w Rosji dopiero w 1913 roku, już po śmierci Tołstoja, który zmarł w 1910 roku. W tej rozprawce żarliwość i szczerość poszukiwania prawdy o sensie życia sprawia, że autor odrzuca wszelką kościelną dogmatykę, a nawet wiarę, i prawdy o „nieskończonym życiu” szuka w swojej „rozumnej świadomości”. W tym na wskroś religijnym tekście Tołstoj nie mówi w ogóle o Bogu ani o zbawieniu, a jego spekulacje nie mają teologicznego charakteru. Nie można ich też przypisać popularnej w tym okresie na Zachodzie filozofii życia. Sam autor zaliczył te rozważania do najważniejszych swoich pism. Bławatska uznała go za prawdziwego teozofa, a z rosyjskiej Cerkwi został wykluczony.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821-4 ros. (1 egz.)
Book
In basket
Lew Tołstoj (1828–1910), rosyjski klasyk światowej literatury, w latach siedemdziesiątych XIX wieku przeżywał egzystencjalny kryzys, rozważał sens, a właściwie bezsens swojego życia i prawdy szukał w religii, do której wcześniej miał obojętny stosunek. W tym okresie miał już za sobą dwa główne dzieła: „Wojnę i pokój” oraz „Annę Kareninę”. Od kilkunastu lat mieszkał w Jasnej Polanie, cieszył się poważaniem i sławą. Nieortodoksyjne eksperymenty z religią doprowadziły do wykluczenia go z Cerkwi, ale nastąpiło to dopiero w 1901 roku, na razie zaś wynikiem rozmyślań nad sensem życia stał się ich zapis w postaci tej „Spowiedzi”, dokonany w 1879 i 1882 roku, ale z racji niecenzuralności (religijnej) opublikowany dopiero w 1884 roku w Szwajcarii, a w Rosji w 1906. Tołstoj cofa się do podstawowego „pytania życiowego” sformułowanego najprościej, jak to tylko możliwe: po co żyję i co po mnie zostanie? Dramatyczna opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, poruszająco szczera, choć zarazem dzieło pisarza świadomego swej sztuki, ma uniwersalny sens i przemówi także do dzisiejszego czytelnika z innej epoki, innej cywilizacji.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821-4 ros. (1 egz.)
Book
In basket
(Biblioteka Aletheia)
Spis treści: Słowo wstępne – Andrzej Przyłębski Różnorodność Europy – dziedzictwo i przyszłość Przyszłość europejskich nauk humanistycznych Koniec sztuki? Fakt nauki „Obywatele dwóch światów” Antropologiczne podstawy wolności człowieka Granice eksperta O uczących i uczonych Zadanie filozofii
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 1 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again